chondromalacjaProblemy z kolanami i stawami kolanowymi dotknąć mogą każdego z nas. Jest taka choroba, która bardzo często pojawia się także u młodych osób. To schorzenie nazywa się chondromalacja, jest to problem, który polega na niszczeniu tkanki chrzęstnej w obrębie stawu kolanowego. Jest to problem poważny, który może być też bardzo bolesny. Na szczęście objawy tego problemu są dosyć wyraźnie widoczne, więc kiedy się pojawiają, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania i przepisze leki, o ile będą potrzebne.

Chondromalacja objawia się przede wszystkim przez ból, który występuje w przodzie kolana. Ból może pojawiać się bez żadnych wcześniejszych przesłanek, czasami nawet nie jest poprzedzony aktywnością fizyczną. Może pojawiać się także uczucie sztywności, chociaż nie jest ono zazwyczaj mocne, ale czuć lekki opór, kiedy porusza się nogą. Kolejnym objawem jest opuchnięcie kolana. Oczywiście nie jest to mocne, opuchlizna może być tylko miejscowa, ale zazwyczaj występuje.

Kolejnym objawem, który może być niepokojący, jest trzeszczenie stawu, które jest wyczuwalne podczas zginania i prostowania nogi. Jeżeli pojawi się, chociaż jeden z tych objawów, to mimo wszystko warto udać się do lekarza. Sprawdzi on, czy to naprawdę jest chondromalacja, czy może jakaś inna choroba. Tylko wizyta u lekarza rozstrzygnie finalnie, z jakim problemem mamy do czynienia. Badanie jest bezbolesne, dosyć szybkie i lekarz poda dalsze zalecenia co do tego, jak należy postępować, aby chrząstka wróciła do sprawności.

  Migrena, a niedobór magnezu w organizmie