Zapchany zlew w kuchni

Jak każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z zapchanym zlewem wie, problem ten może być bardzo frustrujący. Niestety, blokada nie zniknie sama i wymaga Twojej interwencji. W tym artykule omówimy, jak odetkać zapchany zlew w kuchni krok po kroku, by jak najszybciej wyeliminować problem.

Co powoduje zapychanie się zlewu w kuchni?

Przede wszystkim należy zastanowić się, co zazwyczaj zalewa Twoją zlew w kuchni. Mogą to być np. resztki jedzenia, tłuszcz czy fusy z kawy lub herbaty. Jeśli zlewowi zaczyna brakować swobody przepływu wody, może to oznaczać, że rura odpływowa jest zablokowana. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, między innymi:

  • Resztki jedzenia odkładane w zlewie
  • Nadmiar tłuszczu w rurze odpływowej
  • Zaczopowanie przez obce przedmioty, takie jak włosy, papier toaletowy itp.

Jak odetkać zapchany zlew w kuchni?

Jeżeli rura odpływowa zostanie zablokowana, a woda nie będzie mogła swobodnie przepływać, bardzo ważne jest szybkie podjęcie działań. Poniżej przedstawiamy sposób na jak odetkać zapchany zlew w kuchni krok po kroku:

Krok 1: Odmontowanie zlewu

Pierwszym krokiem jest odmontowanie zlewu, tak byś miał do niego bezpośredni dostęp. W tym celu należy ponajpierw zamknąć kran wody, by dalsze czynności nie zalewały Twojej kuchni. Następnie należy odłączyć rurę odpływową od zlewu. Przyda się również wiadro, które postawisz pod zlewem, by jesli coś wypadnie, nie wylało się na podłogę.

Krok 2: Odmontowanie rury odpływowej

Jeżeli po odłączeniu rury odpływowej z zlewu nadal nie możesz swobodnie dojrzeć blokady, konieczne będzie odłączenie fragmentu rury odpływowej. Będzie to zazwyczaj rura, która odpowiada za lokalizację blokady. Odmontowanie takiego elementu zazwyczaj nie powinno stanowić zbyt dużego problemu.

Krok 3: Usunięcie blokady

Jeśli zlokalizowałeś blokadę i masz w zasięgu jej rękę, możesz spróbować usunąć ją za pomocą wężyka, szpatułki lub innego narzędzia. Jeśli jednak przedmiot znajdujący się w rurze nie jest widoczny, konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków na zapchane rury, takich jak płyny do odpływu, proszki, czy mocne kwasy.

  Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Krok 4: Sprawdzenie przepływu wody

Po usunięciu blokady zmontuj wszystkie elementy rury odpływowej i zlewu, a następnie włącz wodę, by sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jeśli woda swobodnie przepływa przez zlew, znaczy, że Twoje działania przyniosły pożądany efekt.

Podsumowanie

Zapchany zlew w kuchni to niestety praktycznie każdemu znany problem. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób na niego reagować i usuwać blokady, by nie pogłębiać problemu. Pamiętaj, żeby natychmiast podjąć działania, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek objawy braku swobodnego przepływu wody w zlewie.