Jak odnowić płytki w kuchni – przeczytaj nasz poradnik krok po kroku

Często używana kuchnia to miejsce, w którym płytki podlegają dużej eksploatacji. Brud, tłuszcz i wilgoć wpływają na ich stan, co często powoduje potrzebę ich odnowienia. W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku jak odnowić płytki w kuchni.

Krok 1: Przygotowanie płytek

Przed przystąpieniem do odnawiania płytek należy je dokładnie umyć. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków czyszczących dostępnych w sklepach, lub po prostu za pomocą wody i płynu do mycia naczyń. W przypadku zanieczyszczeń trudnych do usunięcia, przydatne mogą okazać się również środki chemiczne.

Krok 2: Usunięcie starej fugi

Stara, wytarta i zniszczona fuga stanowi problem dla nowej fugi, dlatego konieczne jest jej usunięcie. Służy do tego specjalne narzędzie – dłuto do fugowania. Należy uważać, aby nie uszkodzić płytek podczas usuwania fugi. Po usunięciu starej fugi należy dokładnie oczyścić miejsce po niej za pomocą szczotki.

Krok 3: Wstawienie nowej fugi

Po usunięciu starej fugi można przystąpić do wstawienia nowej. Do tego potrzebujemy fugi, którą najlepiej dobrać pod względem kolorystycznym do płytek. Najpierw należy dokładnie wymieszać fugę, następnie za pomocą specjalnej szpachelki nałożyć na powierzchnię płytek, uzupełniając braki między nimi. W przypadku zastosowania fugi bezbarwnej, warto nałożyć ją również na całej powierzchni płytek.

Krok 4: Dokończenie prac

Po zakończeniu wstawiania nowej fugi, konieczne jest poczekanie, aż zaschnie. Czas schnięcia zostanie określony na opakowaniu fugi. Po całkowitym wyschnięciu, powierzchnię płytek warto jeszcze raz przetrzeć, aby pozbyć się pozostałości po fugowaniu.

Podsumowanie

Odnowienie płytek w kuchni to zadanie, które warto przeprowadzić, gdy zauważysz, że ich stan już od dłuższego czasu się pogarsza. Dzięki naszemu poradnikowi krok po kroku, w łatwy sposób, jak odnowić płytki w kuchni, a efekt końcowy z pewnością Cię zadowoli.

  Jak oddzielić kuchnię od pokoju dziennego - najlepsze sposoby