Jak odświeżyć kafelki w kuchni – poradnik
Kafelki w kuchni są narażone na wiele czynników, takich jak tłuszcz, kurz czy zabrudzenia, które z czasem mogą sprawić, że kafelki będą wyglądać brzydko i zniszczone. W takim przypadku warto zastanowić się nad odświeżeniem ich wyglądu.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Do odświeżenia kafelków w kuchni będziesz potrzebował:
- mydła do naczyń
- ciepłej wody
- gąbki
- spraye do czyszczenia kafelków
- szczoteczki do czyszczenia fug
- ściereczki
Jak przystąpić do czyszczenia kafelków w kuchni?
Przed odświeżeniem kafelków w kuchni należy je oczyścić z wszelkich zabrudzeń i tłustych plam. Można to zrobić stosując specjalny spray do czyszczenia kafelków lub mieszankę mydła do naczyń z ciepłą wodą.
Warto zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie fug między kafelkami. Najlepiej posłużyć się w tym celu szczoteczką do czyszczenia fug. W ten sposób usuniemy z nich nagromadzoną w nich brud i zapobiegniemy pojawianiu się pleśni.
Jak odświeżyć kafelki w kuchni?
Po dokładnym wyczyszczeniu kafelków w kuchni warto poświęcić chwilę czasu na ich odświeżenie. Można to zrobić stosując specjalny preparat do regeneracji i pielęgnacji kafelków.
Preparaty te ujednolicą kolor kafelków, będą chronić je przed powstawaniem plam i zabrudzeń, a także nadadzą im połyskujący wygląd.
W zależności od wykorzystanego preparatu, należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. W większości przypadków preparat należy spryskać na powierzchnię kafelków i pozostawić do wyschnięcia, bez zmywania go wodą.
Jak dbać o kafelki w kuchni, aby nie trzeba było ich odświeżać?
Regularne czyszczenie kafelków w kuchni jest kluczowe, aby uniknąć konieczności ich odświeżenia. Warto raz na 2-3 dni przetrzeć powierzchnię kafelków wilgotną ściereczką i pozbyć się wszelkich zabrudzeń.
Jeśli na kafelkach pojawią się trudne do usunięcia zabrudzenia, warto je jak najszybciej usunąć, aby się nie „przywarły” do powierzchni i nie stały się na stałe zniszczeniem kafli.
Podsumowanie
Odświeżanie kafelków w kuchni może wydawać się czasochłonne i uciążliwe, ale jest to prosty proces, który pomaga utrzymać kafle w dobrym stanie i dłużej zachować ich pierwotny wygląd.
Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu i pielęgnowaniu kafli, dzięki czemu unikniesz problemu zniszczonych kafelków i będziesz cieszyć się czystą i estetycznie wyglądającą kuchnią.