Jeśli twoja kuchnia zaczyna wyglądać już trochę przygnębiająco i potrzebuje odrobiny przyjemnej zmiany, nie martw się – nie musisz jej całkowicie remontować, by odnowić swój ulubiony kąt w domu. Wystarczy kilka prostych kroków, by jak odświeżyć kuchnię i sprawić, że znów zechcesz w niej spędzać czas.
1. Wymień sprzęty kuchenne
Gdy już masz serdecznie dość widoku starych garnków i patelni na swoich szafkach, nadszedł czas na ich wymianę. Nie musisz koniecznie kupować drogich markowych produktów – często tańsze, ale równie funkcjonalne opcje sprawdzą się równie dobrze. Szukaj promocji i przecen, by zrobić zakupy w rozsądnej cenie. Wybierz garnki wykonane ze stali nierdzewnej lub z anodowanego aluminium – są odporne na uszkodzenia i będą służyły ci przez długi czas.
2. Oświetl kuchnię
Odpowiednio dobrana i ustawiona instalacja oświetleniowa może diametralnie zmienić wygląd twojej kuchni. Zainwestuj w żyrandol lub kinkiety dopasowane do twojego stylu i potrzeb. Jeśli chcesz, by twoja kuchnia emanowała przytulnym ciepłem, szukaj ciepłych, złocistych świateł. W przypadku minimalizmu i nowoczesności, stawiaj na zimny, biały światło. Światło punktowe e też dobrym rozwiązaniem, dając możliwość skupienia światła na wybranych miejscach.
3. Zmień drzwi i okna
Jeśli twoje okna i drzwi są już stare i wytarte, nie tylko psują wygląd kuchni, ale też dają o sobie znać swoją skutecznością w utrzymaniu ciepła, a co za tym idzie, swoim wpływem na rachunki za ogrzewanie. Warto zastosować tzw. ciepłe okna, ale również w prostych budżetach warto odświeżyć co najmniej kolorystykę swojej stolarki. Zwróć uwagę na to, że biel w połączeniu z drewnem to już klasyka w kwestii kolorów stolarki. Nowoczesności można zawdzięczać odważniejszym wybieraniu kolorystyki np. poprzez czerń, szary czy też metaliczne wykończenie.
4. Przemaluj kuchnię
Jednym z najszybszych sposobów na jak odświeżyć kuchnię jest przemalowanie jej na inny kolor lub uzupełnienie o nowe elementy stolarki w nowych kolorach. Pamiętaj jednak, by wybrać kolor, który będzie pasował do twojego stylu i mebli w kuchni. Wybierz kolory jasne lub pastelowe, które rozjaśnią pomieszczenie, a także optycznie zwiększą przestrzeń. Dodaj szeroki wybór do swojego otoczenia, porównywając różne kolory na kolorowych próbkach.
5. Dodaj elementy dekoracyjne
Ostatnim krokiem w jak odświeżyć kuchnię jest dodanie kilku elementów dekoracyjnych, które podkreślą jej charakter. Znajdź ozdobne obrazki, wazony, poduszki, zastawy stołowe lub kwiaty, które wprowadzą trochę koloru i świeżości. Pamiętaj, aby wybierać dodatki, które pasują do twojego stylu, ale jednocześnie wprowadzą trochę nowoczesności oraz osobistego dotyku.
Podsumowanie
Jak widzisz, jak odświeżyć kuchnię nie musi być trudne ani kosztowne. Wystarczy kilka prostych kroków, by odmienić wygląd twojego ulubionego pomieszczenia. Warto zacząć od wymiany sprzętów, dobrej instalacji oświetleniowej, nowej stolarki okiennej, odświeżeniu kolorów na ścianach i dodatków dekoracyjnych. Bądź kreatywny i zrób coś nowego!

  Jak skutecznie odetkać zatkany zlew w kuchni – najlepsze sposoby