Jak ozdobić parapet w kuchni i wprowadzić w nią nowoczesność?

Często zdarza się, że parapet kuchenny jest jednym z najmniej uwzględnianych elementów podczas aranżacji wnętrz. A to błąd! To właśnie na parapetach często stawiamy różnego rodzaju rośliny, miski z owocami czy kryształowe wazy z wodą. Aby kuchnia zyskała na atrakcyjności warto poświęcić trochę czasu na ich ozdobienie. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka ciekawych pomysłów na aranżację parapetów w kuchni. Zachęcamy do lektury!

Rośliny na parapet kuchenny? Czemu nie!

Jednym z najlepszych i najbardziej naturalnych sposobów na ozdobienie parapetu w kuchni jest postawienie na nim roślin. Wszak to coraz modniejszy trend! Rośliny wprowadzą do Waszej kuchni mnóstwo energii i zielonego koloru. Warto zainwestować w uprawę ziołowego ogrodu: mięty, bazylimu, tymianku czy rozmarynu, aby mieć zawsze pod ręką aromatyczne świeże zioła. Możecie szukać inspiracji i ciekawych rozwiązań w internecie, na forach ogrodniczych i w sklepach z roślinami.

Parapet kuchenny – ile pomysłów, tyle dekoracji

Jeśli lubicie przeglądać magazyny wnętrzarskie, to na pewno zauważyliście, że na parapetach nie trzyma się już tylko roślin. My również polecamy wykorzystanie wazy, świetnie sprawdzą się w niej kwiaty cięte, robiony samodzielnie bukiet, albo sezonowe aranżacje. Na parapetach kuchennych możemy np. stawiać świeczniki, małe drewniane lub ceramiczne figurki, ozdobne posłania lub serwetki, przypinki na magnes, np. związane tematycznie ze słowami kuchennymi jak „gotuję”, „jedzenie”. Opcji jest mnóstwo, wystarczy tylko skorzystać z księgarni z poradniki.

Dekoracja na parapet kuchenny – trendy i stylowe rozwiązania

W ostatnim czasie bardzo modne stały się ozdoby wykonane z betonu lub blachy. Wieloboczne kawałki betonu, zamówione lub zrobione samodzielnie, a potem naszykowane na parapet mogą być świetnym elementem wystroju w kuchni. Warto zacząć robić listę pomysłów i skorzystać z inspiracji znalezionych podczas przeglądania portali i Pinteresta.

  Jak oświetlić kuchnię - porady i inspiracje

Częstym błędem – parapety kuchenne w jednym kolorze

Właściwie każdy z nas wie, jak trudno jest uzyskać właściwe połączenie kolorystyczne kuchennych mebli, dodatków i elementów wnętrzarskich. Parapet też stanowi element, który powinien być dopasowany kolorystycznie, dopasowany do reszty. Wybierając kamień naturalny trzeba zdecydować się, jaki kolor nam odpowiada: szarości, beże, czy może jednak bardziej chłodne jasne, czy zieleńsze odcienie. Warto też pamiętać, że jednocześnie możemy wykorzystać kilka różnych rodzajów kamieni na parapet. Takie zestawienie może stanowić równowagę między różnymi odcieniami kuchni.

Podsumowanie

Kuchnia to przestrzeń pełna życia, gdzie spotykamy się nie tylko z rodziną, ale także z przyjaciółmi. Projektując kuchnię warto pomyśleć o każdym elemencie – w tym także o parapetach. W dzisiejszych czasach znalezienie inspiracji do dekoracji parapetów kuchennych nie jest już takie trudne dzięki różnego rodzaju forom, społecznościom oraz sklepom internetowym. Zachęcamy Was do eksperymentowania z różnymi stylami aranżacyjnymi, aby Wasza kuchnia stała się przestrzenią kreatywności, twórczości i dobrego smaku!